Steaua - Dinamo: Al treilea egal consecutiv

48.632 de spectatori au fost prezenți, duminică seară pe stadion, atmosfera fiind una incendiară în peluzele celor două echipe.

dupa primul paragrafdupa primul paragraf 2

Jucătorii celor două echipe și toți arbitrii delegați au hotărât la îndemnul Ligii Profesioniste de Fotbal împreună cu Agenția Națională Anti-Doping să intre pe teren îmbrăcați cu tricouri pe care se scria “Sport curat” și cu un banner pe care se putea citi “RIVALI PE TEREN, ÎMPREUNĂ PENTRU UN SPORT CURAT!”dupa al doilea paragraf

Surpriza în echipele de start a avut-o Dinamo, Mircea Rednic luând decizia de a-l titulariza vârf fals pe Eric Bicfalvi. În continuare, Laurențiu Reghecampf nu s-a putut baza pe vedeta echipei, Ciprian Marica, acesta nefiind refăcut complet după accidentarea pe care a suferit-o în urmă puțin timp.

Încă de la intrarea pe stadion se putea stabili un câștigător în peluză. Aproape 9.000 de “câini roșii” și-au îndrumat echipa spre o nouă victorie, pentru a își putea relansa speranța la titlu. Duelul galeriilor a fost clar câștigat de Peluza Cătălin Hîldan, care și de această dată a reușit să surprindă prin inventivitatea coregafiei: parafrazarea unui citat din romanul “Micul Prinț” de Antoine de Saint-Exupery.

„Oamenii mari nu pricep niciodată nimic și e obositor pentru ultrași să le dea întruna explicații.”

dupa al 4 lea paragrafO primă repriză, în care Steaua a reușit să marcheze repede și să își creeze ocazii prin Adi Popa, Mihai Pintilii și Alexandru Chipciu. Jugurtha Hamroun a fost încă o dată o prezență activă în ofensiva Stelei, de la el pornind și faza prin care Dinamo a reușit să trimită mingea în propria poartă prin Steliano Filip. Imediat după înscrierea golului, arbitrul de centru, Alexandru Tudor s-a văzut nevoit să oprească meciul timp de 2 minute pentru că fanii din Galeria roș-Albastră au trimis mai multe petarde pe teren. Spiritele au fost calmate printr-un gest de rugăminte al căpitanului echipei Steaua, Fernando Varela.

Steaua si Dinamo s-au intalnit, duminica 10 Aprilie 2016, intr-o partida contand pentru etapa 6 a Play-Off-ului Ligii I la fotbal. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

A doua repriza, a dus și la schimbarea scorului de pe tabela de marcaj. În minutul 48 al meciului, numărul 10, Harlem Gnohéré, intrat la pauză a reușit să înscrie în urma pasei mijlocașului croat Antun Palic. În minutele de final, Laurențiu Reghecampf a încercat să forțeze victoria, introducând pe teren 2 fotbaliști cu spirit ofensiv: Gabriel Enache și Grégory Tadé. În finalul partidei Mihai Pintilii a văzut cartonașul roșu pentru cumul de cartonașe.

La fluierul final al arbitrului, Steaua – Dinamo, derby-ul cu numărul 163 s-a încheiat la egalitate, scor 1 – 1. Deși nu s-a marcat decât de două ori, meciul a fost unul dinamic și de o parte și de cealaltă.