Robochallenge 2015

0
136

Suspansul, emoțiile și competiția strânsă sunt doar câteva dintre cuvintele ce pot caracteriza a VIII-a ediție a Concursului Internațional de Robotică Robochallenge 2015, eveniment organizat de Liga Studenților Electroniști împreună cu echipa Robochallenge ETTI și s-a desfășurat la parterul Facultății de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației pe 31 Octombrie și 1 Noiembrie, reunind 300 de participanți din 4 țări precum Mexic, Bulgaria, Turcia și nu în ultimul rând România.

Succesul de care a avut parte această ediție se datorează în mare parte partenerilor: Fujisoft Inc, All Japan Robot-SUMO Tournament, Microchip, IBM, Intel, JSumo; sponsorilor Gold: TME, HP; sponsorilor Silver: Brainspotting, TV Giurgiu; sponsorilor Bronze: Infineon, Cisco, ITA CETTI, Atelier 13, UNSR, Aqua Carpatica, Teatrul Evreiesc, iMake3D, TCConstruct, Escobar Cafe, RBC Producție Publicitară. De asemenea, vizibiliatea în presă și mediul on-line a fost asigurată de Știință&Tehnică, Agora, Cariere Online, IQool, Bucureșteni.ro, România Pozitivă, studentii.net, Jurnalul de Afaceri, ITChannel, StudentdinProvincie.ro, inOras.ro, Ziare.com, Radio România Cultural, vinsieu.ro, revo blog, UltraPsihologie.ro.

Cei 200 de roboți participanți la cele 10 probe ale competiției s-au luptat pentru supremație în fața publicului ce a așteptat nerăbdător deznodământul. Proba de Mega Sumo a fost, de departe, cea mai spectaculoasă mai ales pentru miza pusă în joc: locurile 1, 2 și 3 vor merge în Japonia la All-Japan Robot Sumo Tournment, cel mai mare turneu de profil. Tombolele organizate de iMAKE3D și standurile pregătite de partenerii de la HP, TME și Jsumo au informat și premiat publicul prezent la eveniment.

Așadar, vă așteptăm într-un număr la fel de mare la următoarea ediție ce va avea loc în Noiembrie 2016.
Clasamentul ediției a VIII-a poate fi consultat mai jos.

Clasament
• Mega Sumo
o locul I: Flex (București, România)
o locul II: Jsumo (Istanbul, Turcia)
o locul III: Jsumo (Istanbul, Turcia)
• Mini Sumo
o locul I: Pheonix team (Poza Rica, Mexic)
o locul II: Pheonix team (Poza Rica, Mexic)
o locul III: CMR UPIITA IPN (Ciudad De Mexico, Mexic)
• Micro Sumo
o locul I: CMR UPIITA IPN (Ciudad De Mexico, Mexic)
o locul II: CMR UPIITA IPN(Ciudad De Mexico, Mexic)
o locul III: CMR UPIITA IPN(Ciudad De Mexico, Mexic)
• Humanoid Robot
o locul I: Electronics Team (Poza Rica, Mexic)
o locul II: BanaNAO (București, România)
o locul III: Electronics Team (Poza Rica, Mexic)
• Freestyle Showcase
o locul I: Niculesu Vlad (București, România)
o locul I: Thor (București, România)
o locul III: HBFS (București, România)
o locul III (Premiu Special Microchip): HBFS (București, România)
• Air Race
o locul I: SMK (Buccuresti, România)
• Maze
o locul I: Dinamic Iași (Iași, România)
o locul II: HBFS (București, România)
o locul III: Roboforce (București, România)
o Premiul Special: MGUniRuse (Ruse, Bulgaria)
• Fotbal
o locul I: Mazurk (București, România)
o locul II: Flex (București, România)
o locul III: Turtle (Constanta, România)
• Line Follower
o locul I: HBFS (București, România)
o locul II: HBFS (București, România)
o locul III: HBFS (București, România)
• Line Follower Enhanced
o locul I: HBFS (București, România)
o locul II: HBFS (București, România)
o locul III: HBFS (București, România)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.