ANONIMUL-afis

12 – 14 SEPTEMBRIE, CINEMA MUZEUL ȚĂRANULUI

 

ANONIMUL prezintă la București o parte dintre filmele proiectate în cadrul celei de-a 16-a ediții a festivalului, care a avut loc în luna august la Sfântu Gheorghe.

În perioada 12 – 14 septembrie, la Cinema Muzeul Țăranului veți putea vedea integral competiția de scurtmetraj internațional, competiția de scurtmetraj românesc și 4 dintre cele 6 filme care au făcut parte din competiția de lungmetraj. 

JOI, 12 SEPTEMBRIE
18.00
DONBASS
R: Sergei Loznitsa (Germania-Ucraina-Franța), 120’
Premiul pentru Regie, Un Certain Regard Cannes 2018

20.30
THE DEAD DON’T DIE
R: Jim Jarmusch (SUA), 104’
Cu: Bill Murray, Tilda Swinton, Adam Driver, Steve Buscemi, Tom Waits
Film de Deschidere& Competiție Oficială, Cannes 2019

                                                                                                                           VINERI, 13 SEPTEMBRIE                                                                                             17.30

Competiție Lungmetraj
TRANSNISTRA
R: Anna Eborn (Suedia-Danemarca-Belgia), 93’
Festivalul Internațional de Film de la Rotterdam 2019, Festivalul de Film DocAviv 2019

19.15
Competiție Lungmetraj
TEHRAN: CITY OF LOVE
R: Ali Jaberansari (Iran-Marea Britanie-Olanda), 102’
Festivalul Internațional de Film de la Rotterdam 2019, Premiul pentru Cea mai bună actriță la Festivalul Internațional de Film de la Beijing 2019

SÂMBĂTĂ, 14 SEPTEMBRIE
12.00
Competiție Scurtmetraje Internaționale
COLAHOLIC
R: Marcin Podolec (Polonia), 11’
AS UP TO NOW
R: Katalin Moldovai (Ungaria), 24’
THE ROLE
R: Farnoosh Samadi (Iran-Italia), 12’
L’ÉTÉ ET TOUT LE RESTE
R: Sven Bresser (Olanda), 18’
IN OUR SINAGOGUE                                                                                                    R: Ivan Orlenko (Ucraina-Franța), 20’
PORNSTAR
R: Maxime Caperan & Thomas Finkielkraut (Franța), 16’
COMMUNITY GARDENS
R: Vytautas Katkus (Lituania), 15’
THE IMMINENT IMMANENT
R: Carlo Francisco Manatad (Filipine-Singapore-Italia), 15’
MOTH
R: Shu Zhu (SUA), 17’
SCLERODERMA DOMESTICUS
R: Mattia Lunardi (Italia), 12’

15.00
Competiție Scurtmetraje Românești
MISS SUENO
R: Radu Potcoavă, 21’
MONSTRUL
R: Laura Pop, 4’
NECUNOSCUȚI
R: Ioachim Stroe, 20’
ALBASTRU ȘI ROȘU ÎN PROPORȚII EGALE
R: Georgiana Moldoveanu, 21’
CEVA
R: Paul Mureşan, 9’
PATUL LUI PROCUST
R: Andrian Împărăţel, 17’
CRONOCHINEZIA SAU CAZUL TÂNĂRULUI SĂRITOR ÎN TIMP
R: Radu Bărbulescu, 20’
TELEFONUL
R: Anca Damian, 10’
WASHINGTON
R: Gabriel Achim, 14’
AFGANISTANII
R: Adrian Silişteanu, 17’
ULTIMUL DRUM SPRE MARE
R: Adi Voicu, 12’

18.00
Competiție Lungmetraj                                                                                  WORKING WOMAN
R: Michal Aviad (Israel), 93’
Festivalul Internațional de Film de la Toronto, 2018

 

20.00

Proiecție filme câștigătoare ANONIMUL 2019Premiul Publicului pentru Cel mai bun scurtmetraj străin

CERDITA/ PIGGY
R: Carlota Pereda (Spania), 15’
Premiul Ovidiu Bose Paștină

THE BEAST/ LA BÊTE
R: Filippo Meneghetti (Franța), 18’
Premiul Publicului pentru Cel mai bun scurtmetraj românesc

TROFEUL TINEREȚII
R: Răzvan Oprescu, 16’
Trofeul ANONIMUL 2019

THE BEST OF DORIEN B.
R: Anke Blondé (Belgia), 107’
Festivalul Internațional de Film de la Rotterdam 2019

Retrospectiva ANONIMUL va avea loc în perioada 12-14 septembrie la Cinema Muzeul Țăranului din București.

Biletele pot fi achiziționate online de pe Eventbook: http://bit.ly/BileteRetroANO

Comentarii

comentarii