Festivalul Internațional de Teatru Nou afiș

În perioada 10-19 mai a.c, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” din Arad, în parteneriat cu Primăria și Consiliul Local ale Municipiului Arad, organizează Festivalul Internaţional de Teatru Nou cu cea de-a 7-a ediţie.

PROGRAMUL

Vineri, 10 mai

19.00 – Sala Mare

Navigatorul de Conor McPherson

Regia: Cristi Juncu

Producător: Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania „Liviu Rebreanu”

Durata: 2h 30min. (cu pauză)

16+

21.30 – Sala Studio  

Noi, nu, niciodată

Un spectacol de: Alexandra Caras, Radu Dogaru, Olivia Grecea, Petro Ionescu, Paula Rotar și Cosmin Stănilă

Producător: Reactor de creație și experiment, Cluj

Durata: 1h 15min.

16+

 

Sâmbătă, 11 mai  

19.00 – Sala Mare

Frați de Dave Williams

Regia: Florin Piersic Jr.

Producător: Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Timișoara

Durata: 3h (cu pauză)

14+

22.00 – Sala Studio  

Pisica lui Schrödinger de Alexa Băcanu

Regia: Alexandru Berceanu

Coproducție: unteatru, București& Proiect 2

Durata: 1h

 

Duminică, 12 mai

19.00 – Sala Mare

Dansul Delhi de Ivan Vîrîpaev

Regia: Radu Afrim

Producător: Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași

Durata: 2h

21.30 – Sala Studio

Lumea dinăuntru de John Elsom

Regia: Catinca Drăgănescu

Producător: unteatru, București

Durata: 1h 15min.

 

Luni, 13 mai  

19.00 – Sala Mare

Avalanșa de Tuncer Cücenoğlu

Regia: Petru Vutcărău

Producător: Teatrul „Regina Maria” Oradea

Durata: 1h 40 min.

15+

21.30 – Sala Studio

Crud de Daniel Chirilă

Regia: Ștefan Lupu și Daniel Chirilă

Producător: Platforma culturală Frilensăr, București

Durata: 1h 10 min.

14+

 

Marți, 14 mai

16.00 – Sala Studio

Jurnal de România. Timișoara

spectacol colectiv

Textul și regia: Carmen Lidia Vidu

Producător: Teatrul German de Stat Timișoara

Durata: 1h 15min.

12+

18.00 – Sala Mare

Triburi de Nina Raine

Regia: Vlad Cristache

Producător: Teatrul „Nottara” București

Durata: 2h 30min. (cu pauză)

14+

21.30 – Sala Studio

Monstrul nisipurilor de Székely Csaba

Regia: Andi Gherghe

Producător: Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați

Durata: 1h 45min.

15+

 

Miercuri, 15 mai

19.00 – Sala Mare

153 de secunde de Svetlana Cârstean

Regia: Ioana Păun

Producător: Biatrice Cozmolici

În parteneriat cu: ARCUB și CNDB

Durata: 1h 40min.

12+

21.30 – Sala Studio

Schneider și Schuster de Joshua Sobol

Regia: Lucian Pavel

Producător: ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București

Durata: 1h 15min.

 

Joi, 16 mai

19.00 – Sala Mare

In a Forest Dark and Deep de Neil LaBute

Regia: Iarina Demian

Coproducție: unteatru, București& ArtEst Foundation

Durata: 1h 30min.

16+

21.00 – Sala Studio

Taximetriști

de Bogdan Theodor Olteanu și Adrian Nicolae

Regia: Bogdan Theodor Olteanu

Coproducție: TETA și Apollo111 Teatrul, București

Durata: 1h 45min.

16+

 

Vineri, 17 mai

19.00 – Sala Mare

Rețeta perfecțiunii în foarte mulți pași care nu duc nicăieri

Un teatru fizic de: Andrea Gavriliu

Producător: Teatrul de Nord Satu Mare

Durata: 1h

20.30 – Sala Studio

OST (Organic Sound Twist)

Un concept de: Andrea Gavriliu

Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca

Durata: 45min.

12+

 

Sâmbătă, 18 mai

19.00 – Sala Mare

Amintiri

Spectacol-concert de Ada Milea, după Ion Creangă

Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamț

Durata: 1h

7+

20.00 – Sala Studio

Ultima bandă a lui Krapp de Samuel Beckett

Regia: Toma Dănilă

Producător: unteatru, București

Durata: 1h 30min.

14+

21.30 – Sala Mare

Just Push Play

spectacol interactiv de improvizație

Durata: 1h 30min.

12+

 

Duminică, 19 mai

19.00 – Sala Mare

Têtes d’Affiche

Coregrafia: Bouba Landrille Tchouda

Producător: Compagnie Malka, Grenoble (Franța)

Durata: 1h

12+

20.30 – Sala Studio

Emigranții de Slawomir Mrozek

Regia: Dan Glasu

Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 1h

Haideți la teatru ca să vă vedeți! Festivalul Internaţional de Teatru Nou va fi un puzzle de oglinzi!

Comentarii

comentarii