Teatrul Apropo organizează anul acesta cea de-a VI-a ediție a Festivalului Maratonul Teatrului Independent – Bucharest Fringe, în perioada 17 septembrie – 2 octombrie 2016, București.

Selecția din acest an, care cuprinde peste 40 de spectacole din toată țara, a fost făcută de juriul format din Monica Andronescu, Oltița Cântec, Oana Cristea Grigorescu, Cristiana Gavrilă și Cristina Rusiecki.

Pentru că Maratonul Teatrului Independent susține prin tradiție mișcarea teatrală independentă din România, anul acesta festivalul va cuprinde patru secțiuni.

  • Secțiunea Competiție – cuprinde cele mai valoroase și originale 22 de spectacole de teatru independent din stagiunea 2015 – 2016.
  • Secțiunea One Drama – selecție a celor mai bune monodrame ale ultimilor ani.
  • Secțiunea Indie Gold – selecție a celor mai reprezentative spectacole ”făcute vreodată” în teatrul independent.
  • Secțiunea Serile Teatrului Studențesc – cele mai apreciate spectacole ale absolvenților de teatru dedicate publicului tânăr.

Juriul de premiere a celei de-a VI-a ediții a festivalului este format din Coca Bloos (actriță), Maria Zărnescu (critic de teatru), Mariana Cămărășan (regizor) și Nicoleta Lefter (actriță) . Juriul va acorda 7 premii celor mai bune spectacole din secțiunea ”Competiție”.

Anul acesta v-am pregătit multe suprize frumoase printre care:

  • Două Premiere în Festival: O călătorie cu Urmuz de Radu Popescu și O femeie singură de Dario Fo și Franca Rame;
  • Spectacolul invitat de la Târgu Mureș: Respirații în regia lui Radu alexandru Nica;
  • Spectacolul manifest HUOOO al Teatrului Auăleu de la Timișoara care va avea loc în Parcul din Piața Universității.
  • Atelierul ”O piesă în 24 de ore” care va reuni tineri profesioniști și studenți amatori.

Așa cum v-am obișnuit în fiecare an intrarea este liberă pentru studenți și elevi (în limita locurilor disponibile) și cu precădere la spectacolele din Serile Teatrului Studențesc care le sunt special dedicate acestora.

Teatrele partenere din acest an sunt: UNTEATRU, Teatrul de Artă București, POINT, Teatrul Luni de la Green Hours, Teatrul Act și Centrul de Teatru Educațional Replika. Alături de acestea în Festival se vor regăsi și locații noi și neconvenționale, în buna tradiție a Maratonului. Biletele la spectacole pentru toate secțiunile se pot achiziționa de pe platforma mystage.ro sau în ziua spectacolului de la teatrul partener.

Vă așteptăm cu drag la unul dintre cele mai mari festivaluri dedicate teatrului independent din România – Maratonul Teatrului Independent – Bucharest Fringe.

Ediția de anul acesta este organizată cu sprijinul ARCUB, A.F.C.N., UNITER și a Ministerul Tineretului și Sportului.

SELECȚIA OFICIALĂ A MARATONULUI TEATRULUI INDEPENDENT

A SECȚIUNII COMPETIȚIE

EDIȚIA A VI-A

  1. Foamea noastră cea de toate zilele de Peca Ștefan Centrul Replika                     BUCUREȘTI
  2. Apă de mină de Szekely Czaba Teatrul Act                            BUCUREȘTI
  3. Omul – Pernă de Martin McDonagh Teatrul Act                            BUCUREȘTI
  4. Menajeria de sticlă de Tenessee Williams POINT                                   BUCUREȘTI
  5. Hedwig and The Angry Itch de J.C. Mitchell             POINT                                               BUCUREȘTI
  6. Omul care a mâncat lumea de Nis-Momme Stockmann Teatrul de Artă             BUCUREȘTI
  7. Cerere în căsătorie de A.P. Cehov Teatrul de Artă                     BUCUREȘTI
  8. Sunset Limited de Cormack McCarthy UNTEATRU                         BUCUREȘTI
  9. Hamlet după W. Shakespeare UNTEATRU                         BUCUREȘTI
  10. Livada de vișini de A.P. Cehov UNTEATRU                         BUCUREȘTI
  11. Pe jumătate cântec de Crista Bilciu INDEPENDENT                  BUCUREȘTI                        + ONE DRAMA
  12. Fata din curcubeu de Lia Bugnar Godot Cafe Teatru               BUCUREȘTI                        + ONE DRAMA
  13. Aglaja după Aglaja Veteranyi C.C.U.N.B.                            BUCUREȘTI
  14. Opiniile unui clovn după Heinrich Boll Teatrul Luni – Green Hours BUCUREȘTI + ONE DRAMA
  15. Istoria subiecctivă a fragilității de Ana Cucu Popescu Reactor CLUJ
  16. În viitorul apropiat de Petro Ionescu Reactor                                   CLUJ
  17. Galaxy – creație colectivă Create.Act.Enjoy                  CLUJ
  18. Ea e băiat bun de Eugen Jebeleanu Colectiv A                              CLUJ                         + ONE DRAMA
  19. Occupy Yourself de Varoterem Project ZUG Space             CLUJ
  20. Plex după Eric Bogosian Artscape                                 BAIA MARE
  21. Ma-Ro de Szekely Czaba Yorick Studio TG. MUREȘ
  22. Over the Rainbow după Jonas Gardell Teatrul FIX                           IAȘI

Din motive care nu au depins de organizatori spectacolele: Omul care a mâncat lumea de Nis-Momme Stockmann de la Teatrul de Artă București și Fata din curcubeu de Lia Bugnar de la Godot Cafe Teatru nu au putut fi programate în cadrul festivalului.

Comentarii

comentarii

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here