FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE POEZIE BUCUREȘTI, ediția a VIII-a, 15 – 21 mai 2017

PROGRAM

Sediul MNLR – Curte, Nicolae Crețulescu 8

Târgul Național al Cărții de Poezie (TNCP)

15 – 21 mai, intervalul orar: 12.00 – 20.00

 Expoziția PEN România 95

15 – 21 mai

 Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8

19.00:  Recital de poezie susținut de Mircea Dinescu din volumul Colierul din bomboane de colivă, Editura Fundației pentru Poezie Mircea Dinescu, 2017

            Invitat special: Maestrul George Mihăiță

            Moderator: Dan Mircea Cipariu

MARȚI, 16 mai

Sediul GDS – Grupul pentru Dialog Social, Calea Victoriei 120

10.00-13.00:   Dezbatere PEN România 95 National Histories of PEN Clubs

                        Moderator: Magda Cârneci

Intervenții: Entela Safeti Kasi (Albania), Gueorgui Konstantinov (Bulgaria), Olga Walló (Cehia), Nadežda Čačinovič (Croația), Lee Gil-Won (Coreea), Kätlin Kaldmaa (Estonia), Jarkko Tontti (Finlanda), Sylvestre Clancier (Franța), Regula Venske (Germania), Mykola Riabchuk (Ucraina); Ana Blandiana, Denisa Comănescu, Simona-Grazia Dima, Caius Dobrescu, Mariana Gorczyca, Dan Horațiu Popescu (România)

Casa memorială „Tudor Arghezi Mărțișor, Strada Mărțișor 26

16.00-18.00:   Imagine și vers atelier creativ pentru copii, ArtCrowd Artiști în educație

Curator: Simona Nastac

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8

16.00-17.00:    Lansare: Antologia PEN România 95, Editura Muzeul Literaturii Române, București, 2017

                        Deschidere expoziție: PEN România 95

                        Invitați: Gabriela Adameșteanu, Mircea Martin, Magda Cârneci, Caius Dobrescu

                        Moderator: Ioan Cristescu

17.30:    Lecturi publice de poezie: Aura Christi, Carolina Ilica, Niculina Oprea, Adrian Pârvu, Daniel Vorona

              Moderator: Dan Mircea Cipariu

Green Hours jazz-café, Calea Victoriei 120

20.30:    PEN România 95 – Lecturi publice de poezie: Constantin Abăluță, Dan Anghelescu, Svetlana Cârstean, Simona-Grazia Dima, Emilian Galaicu-Păun (Republica Moldova), Ioana Nicolaie, Adrian Popescu, Radu Sergiu Ruba, Eugenia Țarălungă, Radu Vancu, Ioan Vieru, Călin Vlasie, Claudia Voiculescu

              Muzica: Mircea Tiberian (pian) și Nadia Trohin (voce)

Moderator: Magda Cârneci

MIERCURI, 17 mai

 Centrul Cultural Palatele Brâncovenești  – Sala de conferință „Marin Preda”, Valea Parcului 1, Mogoșoaia

11.00-13.30:   Dezbatere PEN România 95 Displaced Cultures in a Globalized World

                        Moderator: Caius Dobrescu

Intervenții: Gueorgui Konstantinov (Bulgaria), Nadežda Čačinovič (Croația), Katica Kulavkova (Fosta Republică Iugoslavă a Macedoniei), Emilian Galaicu-Păun (Republica Moldova), Veronika Dintinjana (Slovenia), Haydar Ergülen (Turcia), Mykola Riabchuk (Ucraina),Temesi Ferenc (delegat desemnat de Szöcs Géza, Ungaria); Gabriela Adameșteanu, Svetlana Cârstean, Ruxandra Cesereanu, Simona-Grazia Dima, Bogdan Ghiu, Alex. Goldiș, Mariana Gorczyca, Claudiu Komartin, Angelo Mitchievici, Carmen Mușat, Radu Vancu, Miruna Vlada (România)

13.30-14.00: PEN România 95 – Închidere oficială 

 Liceul Teoretic „Al. I. Cuza”, Aleea Barajul Dunării 5

12.30:  FIPB = POETRY – FACE TO FACE

              Lecturi și dialog cu: Ioana Crăciunescu (România) și Adam Puslojić (Serbia)

              Moderator: Dan Mircea Cipariu

              Profesor coordonator: Adrian Săvoiu

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8

13.00:  Lectură publică de poezie

Arghezi Revisited: in defence of the cherries / în apărarea cireșelor

(volum în curs de apariție la Editura frACTalia, 2017)

Invitați: Peter Sragher (România), Claus Ankersen (Danemarca)

 Casa memorială „Tudor Arghezi Mărțișor, Strada Mărțișor 26

16.00-18.00:   Imagine și vers atelier creativ pentru copii, ArtCrowd Artiști în educație

                        Curator: Simona Nastac

 Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

19.00:    Deschiderea Festivalului Internațional de Poezie București, ediția a VIII-a

              Alocuțiuni:

              Mesaj din partea doamnei Gabriela Firea, Primarul General al Municipiului București

              Mireille Rădoi, Directorul general al Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”

              Dinu Flămând, scriitor și traducător

              Ioan Cristescu, Directorul Muzeului Național al Literaturii Române

19.30:    Lecturi publice de poezie:

Ana Blandiana, Magda Cârneci, Ruxandra Cesereanu, Nichita Danilov, Caius Dobrescu, Mircea Dan Duță, Dinu Flămând, Bogdan Ghiu, Ioana Ieronim, Nora Iuga, Cosmin Perța, Ion Pop, Simona Popescu, Adam Puslojić, Eugen Suciu, Robert Șerban, Ion Bogdan Ștefănescu

              Muzica: Ion Bogdan Ștefănescu (flaut), Costin Soare (chitară)

              Moderatori: Ioan Groșan și Ioan Cristescu

 JOI, 18 mai

 Colegiul Național „Spiru Haret”, Strada Italiană 17

12.30:  FIPB = POETRY – FACE TO FACE

              Lecturi și dialog cu: Hugo Mujica (Argentina), Ioana Ieronim (România) și Dinu

              Flămând (România)

              Moderator: Ioan Groșan

              Profesor coordonator: Claudia Moga

 Casa memorială „Tudor Arghezi Mărțișor, Strada Mărțișor 26

16.00-18.00:   Imagine și vers atelier creativ pentru copii, ArtCrowd Artiști în educație

                        Curator: Simona Nastac

 Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8

17.00:    Lecturi publice de poezie: Marius Aldea, Vasile Mihalache, Radu Nițescu, Livia Ștefan, Victor Țvetov, Miruna Vlada

              Muzica: Iordache (saxofon), Dan Mitrofan (chitară)

Moderator: Claudiu Komartin

 Librăria Humanitas – Kretzulescu, Calea Victoriei 45

17.00:    Conferință: A traduce vs. a tălmăci, susținută de Bruno Mazzoni (Italia)

              Moderator: Silviu Angelescu

 Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

18.30:  Lecturi publice de poezie: Entela Safeti Kasi (Albania), Gueorgui Konstantinov (Bulgaria), Olga Walló (Cehia), Hu Chuanyi (China), Jidi Majia (China), Gao Xing (China), Gong Xuemin (China), Lee Gil-Won (Coreea), Kätlin Kaldmaa (Estonia), Jarkko Tontti (Finlanda), Sylvestre Clancier (Franța), Katica Kulavkova (Fosta Republică Iugoslavă a Macedoniei), Veronika Dintinjana (Slovenia), Haydar Ergülen (Turcia)

            Muzica: Grigore Leșe

            Moderator: Magda Cârneci

Green Hours jazz-café, Calea Victoriei 120

20.30:    Lecturi publice de poezie: Sorin Despot, Robert G. Elekes, Olga Ștefan, Moni Stănilă, Alexandra Turcu, Alexandru Vakulovski

              Muzica: Ana-Cristina Leonte (voce), Tavi Scurtu (electronics și percuție)

Moderator: Claudiu Komartin

VINERI, 19 mai

 Colegiul Național Bilingv „George Coșbuc”, Strada Olari 29-31

12.30:  FIPB = POETRY – FACE TO FACE

              Lecturi și dialog cu: Magda Cârneci (România), Sylvestre Clancier (Franța) și

              Călin-Andrei Mihăilescu (Canada)

              Moderator: Dan Mircea Cipariu

              Profesor coordonator: Alina Roșca

Librăria Humanitas – Cișmigiu, Bulevardul Regina Elisabeta 38

16.00:    Conferință: Putting a Blotch across the Sun, Tripping up for Good at the Soul: A Translator’s Evolution, susținută de Adam J. Sorkin (SUA)

              Moderator: Radu Vancu

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

18.00:    Lecturi publice de poezie: Hugo Mujica (Argentina), Marco Lucchesi (Brazilia), Călin-Andrei Mihăilescu (Canada), Simona Racková (Cehia), Olja Savičević (Croația), Mangalesh Dabral (India), Marco Di Pasquale (Italia), Enormi Stationis (Polonia), Adam Puslojić (Serbia), Barbara Korun (Slovenia), Ioana Gruia (Spania), Jordi Valls (Spania), Nikolay Zvyagintsev (Rusia)

Muzica: Maria Răducanu (voce), Pedro Negrescu (contrabas)

              Moderator: Dinu Flămând

POINT, Strada Eremia Grigorescu 10

20.30:  metaMorph ~ un punct plecat la plimbare – performance de poezie experimentală

Christian Foley (Anglia), SJ Fowler (Anglia), Max Hofler (Austria), Christian Bök (Canada/Australia), Maja Jantar (Olanda/ Belgia), LaTasha N. Nevada Diggs (SUA), Tara Skurtu (SUA), Mugur Grosu, Claudiu Komartin, Răzvan Țupa (România)

Curator: Simona Nastac

SÂMBĂTĂ, 20 mai

Noaptea muzeelor 2017

Sediul MNLR – expoziția de bază, Str. Nicolae Crețulescu 8, program: 10.00 – 02.00

Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Str. Mărțișor 26, program: 10.00 – 22.00

Casa Memorială „George și Agatha Bacovia”, Str. George Bacovia 63, program: 10.00 – 22.00

Casa Memorială „Ion Minulescu – Claudia Millian”, Str. Dr. Gheorghe Marinescu 19, program: 10.00 – 18.00

Casa Memorială „Liviu și Fanny Liviu Rebreanu”, Str. Dr. Gheorghe Marinescu 19, program: 10.00 – 18.00

Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Strada Mărțișor 26

12.00:  Vernisaj al expoziției Imagine și vers, lucrări realizate în cadrul atelierului creativ pentru copii, ArtCrowd Artiști în educație, curator: Simona Nastac

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8

16.00 – 20.00: Scriitori contemporani la muzeu

                        O zi muzeograf: Radu Vancu

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8

16.00 – 17.30: Concert de violoncel, susținut de artistul instrumentist Adrian Naidin

Green Hours jazz-café, Calea Victoriei 120

16.00:    Lecturi publice de poezie: Florin Arpezeanu, Ionelia Cristea, Ana Donțu, Matei Hutopila, Alina Purcaru, Alex Văsieș

              Invitat special: Angela Marinescu

              Moderator: Claudiu Komartin

Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Strada Mărțișor 26

16.00 – 17.00: Teatrul de magie

                        Spectacol susținut de Andrei Teașcă

Casa Memorială „George și Agatha Bacovia”, George Bacovia 63

16.00 – 17.00: Concert de violoncel, susținut de Mihail Grigore      

Librăria Humanitas – Cișmigiu, Bulevardul Regina Elisabeta 38

17.00:  Conferință: Ospitalitatea de limbaj în traducerea poetică, susținută de Victor Ivanovici (Grecia)

              Moderator: Silviu Angelescu

Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Strada Mărțișor 26

17.00 – 18.00: Teatru de improvizație

                         Susținut de trupa de improvizație Grupa mică

 Casa Memorială „George și Agatha Bacovia”, George Bacovia 63

17.00 – 18.00: Concert de vioară, susținut de Valentin Șerban

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8

17.30 – 19.00: Teatru de improvizație

                         Spectacol susținut de trupa de improvizație Comedy.show

Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”Esplanadă, Calea Victoriei 88

20.00:    Maratonul de Poezie şi Jazz, ediţia a IX-a, difuzat în fiecare an de Radio România Cultural, marchează prin poezie, blues şi jazz Noaptea Europeană a Muzeelor

              Invitați: Ioana Crăciunescu, Ioana Ieronim, Nora Iuga & Angela Baciu, Livia Lucan-Arjoca, Andra Rotaru, Florina Zaharia, Teodor Dună, Bogdan Ghiu, Florin Iaru, Ioan Matiuţ, Călin-Andrei Mihăilescu, Cosmin Perţa, Bogdan O. Popescu,  Adrian Suciu, Robert Şerban, Grigore Şoitu, Iulian Tănase, Romulus Bucur

Muzica: Teodora Enache, Mike Godoroja & Blue Spirit

Amfitrioni: Dan Mircea Cipariu și Ioan Cristescu

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8

20.00 – 21.00: Concert susținut de Helen & friends

21.00 – 22.00: Concert susținut de Blue Noise

22.00 – 23.00: Spectacol de poezie și muzicăDe la muntele Sinai la muntele lui Venus

Spectacol pe versurile poeților Ștefania Mihalache, Tania Lovinescu, Aurel Sorin,  Toma George Maiorescu, Boris Mehr

Susținut de Maia Morgenstern

Invitat special: Ștefania Mihalache

Organizator: Teatrul Evreiesc de Stat

DUMINICĂ, 21 mai

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8

17.00:    Închiderea festivalului

              Alocuțiuni:

              Ioan Cristescu, Directorul Muzeului Național al Literaturii Române

              Dinu Flămând, scriitor și traducător

              Caius Dobrescu, scriitor și traducător

              Ioan Groșan, scriitor

 Invitat special: Yusef Komunyakaa (SUA)

 Lecturi publice de poezie: Adrian Alui Gheorghe, Denisa Comănescu, Gellu Dorian, Marian Drăghici, Horia Gârbea, Cassian Maria Spiridon, Liviu Ioan Stoiciu, Lucian Vasilescu, George Vulturescu

              Muzica: Cvartetul Chromatic Iuliana Ghiduc (vioara 1), Salome Torge (vioara 2), Ovidiu Achim (violă), Emese Achim (violoncel)

              Moderator: Ioan Groșan

Tramvaiul 26, Strada Cercului 6

19.30:    Clubul de Lectură Institutul Blecher: Andrei Dósa, Botond Fischer, Benji Horváth, Mihók Tamás

Moderator: Claudiu Komartin

În perioada 17 – 19 mai, în Holul Dacia al Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I” (Strada Boteanu 1), poate fi vizitată expoziția de artă Cărțile de la Vidra – „Plângând de-atâta frumusețe” de Carolina Ilica.

Comentarii

comentarii

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here