Afis_Festivalul International de Folclor ,,Muzici si Traditii in Cismigiu''

  •  Două mii de artiști vor urca pe cele trei scene amplasate în Parcul Cișmigiu;
  •  Evenimentul va debuta cu parada costumelor populare;
  •  Pe langa artisti din toate zonele Romaniei si ansambluri din Bulgaria, Letonia, Republica Moldova si Serbia, la festival vor participa si reprezentanti ai minoritatilor nationale: aromână, tătară, italiană, moldovenească, turcă, elenă, maghiară, germană, rromă, ucrainiană, bulgară, rusă și letonă.

Proiect al Primariei Municipiului Bucuresti, organizat prin creart, Festivalul International de Folclor “Muzici şi Tradiţii în Cişmigiu” este un eveniment de exceptie care promoveaza cultura traditionala autohtona si straina si care reuneste anual doua mii de artisti din toate regiunile Romaniei, ansambluri ale minoritatilor nationale precum si ansambluri din Bulgaria, Letonia, Republica Moldova si Serbia. Festivalul face parte din seria de evenimente menite sa celebreze 555 de ani de la prima atestare documentara a Bucurestiului.

Deschiderea evenimentului va fi marcata vineri, 20 iunie, la ora 15:00 de o parada a costumelor populare ce se va desfaşura pe traseul: Ateneul RomanCalea Victoriei – Cercul Militar – B-dul Regina Elisabeta – Parcul Cişmigiu.

Timp de trei zile, Festivalul se va desfasura pe cele trei scene amplasate in cel mai vechi parc din Bucuresti.

Celebrand Ziua Internationala a Iei, Festivalul International de Folclor invita toti vizitatorii sa adopte o tinuta de inspiratie folclorica pe care fotografii oficiali ai evenimentului o vor surprinde si distribui pe pagina de Facebook a manifestatiei sub hashtag-ul #sepoartaromaneste.

Accesul la Festivalul International de Folclor „Muzici si Traditii în Cismigiu” este liber.

PROGRAM

  • Vineri, 20 iunie 2014

 Parada costumului tradițional

15.00 – 15.30 Piața George Enescu (Ateneul Român) – Calea Victoriei – Bulevardul Regina Elisabeta – Parcul Cişmigiu (Intrarea Arhivele Statului).

Ansambluri naționale şi internaționale, comunități şi minorități naționale, fanfare

peste 450 de persoane

Târg de meşteşugari: 10.00 – 22.00

Zonă gastronomică: 10.00 – 22.00

Ateliere de creaţie: 11.00 – 13.00 / 17.00 – 20.00

 Reprezentaţii ale fanfarelor în Parcul Cişmigiu: 15.30 – 16.00

Fanfara „Chetriş” din Iaşi

Fanfara „Trandafirul” din Calafindeşti, Suceava

Fanfara din Rupea, Braşov

Fanfara din Hudeşti, Botoşani

Program artistic scenă principală

 16.00 – 16.15 Comunitatea aromână, Ansamblul „Sarighiol de Deal” din Tulcea

16.15 – 16.30 Minoritatea tătară turco-musulmană, Ansamblul „Karadeniz” din Constanţa

16.30 – 16.45 Minoritatea italiană, Grupul „Allegria” din Tulcea

16.45 – 17.00 Comunitatea ruşilor – lipoveni, Ansamblul „Molodt” din Tulcea

17.00 – 17.15 Minoritatea greacă, Ansamblul „Ellas” din Bucureşti

17.15 – 17.30 Minoritatea maghiară, Ansamblul „Ordogborda” din Harghita

17.30 – 17.45 Minoritatea germană, Ansamblul „Korona” din Braşov

17.45 – 18.00 Ansamblul multietnic „Doina Dobrogei” din Medgidia

18.00 – 18.30 Ansamblul „Baladele Deltei” din Tulcea

18.30 – 19.00 Ansamblul „Cununa Carpaţilor” din Bucureşti

19.00 – 19.30 Ansamblul „Burnasul” din Alexandria

19.30 – 20.00 Minoritatea ucraineană, Ansamblul „Cervona Kalena” din Suceava

20.00 – 20.35 Prezentarea ansamblurilor din străinătate

20.35 – 20.50 Deschiderea oficială

20.50 – 21.00 Ansamblul căluşăresc „Colelia” din Olt

21.00 – 22.00 Mircea Rusu Band

FÂN ZONE

 Spaţiu gastronomic: 12.00 – 22.00

Ateliere de creaţie: 16.00 – 20.00

 Limonada lui Iulian – proiect caritabil pentru copii: 12.00 – 22.00

Mândra Chic – Proiectul „Bun românesc”: 12.00 – 20.00

Concept Jupiter Lab – laborator de design: 12.00 – 22.00

 Program artistic scenă FÂN ZONE

16.00 – 17.00 Cornelia Tihon & Band

17.00 – 17.45 Classic Beat Orchestra

17.45 – 18.30 Alina Manole & Band

18.30 – 19.30 DJ Gojira

19.30 – 20.15 Maria Radu & Band

20.15 – 21.00 Liverpool Band – A Tribute to The Beatles

21.00 – 22.00 Georgiana Mănăilă & Misteria Carpatica

 

  •  Sâmbătă, 21 iunie 2014

 Târg de meşteşugari: 10.00 – 22.00

Zonă gastronomică: 10.00 – 22.00

Ateliere de creaţie: 11.00 – 13.00 / 17.00 – 20.00

Plimbări cu trăsuri şi ponei: 10.00 – 20.00

 Program artistic scenă Foișor

„Secțiunea de cântece și jocuri interpretate de copii”

11.00 – 11.40 Comunitatea elenă Prahova, Ansamblul „Hara” şi Ansamblul „Kymata”

11.40 – 12.10 Corul de copii Radio

12.10 – 12.40 Grupul de copii „Sunetul Muzicii” din Bucureşti

12.40 – 13.20 Grupul de copii „Mlădiţe Ilfovene” din Clinceni

13.20 – 13.50 Ansamblul „Zestrea Budureşii” din Bihor

13.50 – 14.20 Ansamblul de copii „Mugurașul” din Dolj

14.20 – 14.50 Ansamblul de copii „Cosăul” din Maramureș

Program artistic scenă principală

 16.00 – 16.30 Orchestra Populară Radio

cu Ioan Drăgan, Ioana Ardelean, Ancuţa Corlăţeanu,

Gheorghiţa Nicolae şi Marioara Man Gheorghe

16.30 – 17.00 Ansamblul „Rapsodia Vasluiului” din Vaslui

17.00 – 17.40 Ansamblul „Doina Gorjului” din Târgu Jiu, cu Dumitru Zamfira

17.40 – 18.10 Ansamblul „Joc” din Republica Moldova

18.10 – 18.20 Moment umoristic

18.20 – 19:00 Ansamblul „Transilvania”din Baia Mare, cu Angela Buciu

19:00 – 19.40 Ansamblul „Ovcharska Pesen” din Dorkovo, Bulgaria

19.40 – 21.00 Orchestra „Lăutarii” din Chișinău, dirijor maestrul Nicolae Botgros

Recitalal tinerilor laureaţi ai marilor festivaluri de folclor

şi vedete ale muzicii populare româneşti: Dumitru Fărcaş, Steliana Sima,

Nicuşor Iordan şi Gheorghe Turda

21.00 – 22.00 Damian Drăghici – „Naiul Românesc”

 FÂN ZONE

 Spaţiu gastronomic: 10.00 – 22.00

Ateliere de creaţie: 10.00 – 20.00

 Limonada lui Iulian – proiect caritabil pentru copii: 10.00 – 22.00

Mândra Chic – Proiectul „Bun românesc”: 10.00 – 20.00

Concept Jupiter Lab– laborator de design: 10.00 – 22.00

 Program artistic scenă FÂN ZONE

 10.00 – 11.00 Teatru pentru copii – „Un lup, o capră şi trei iezi”, Teatrul Ion Creangă

11.00 – 12.00 Curs de dans în aer liber – Merengue, Şcoala de dans „Con Sabor”

17.30 – 18.15 Breeze

18.15 – 19.15 Adrian Nour & Trio Zamfirescu

19.15 – 20.15 Aylin & The Lucky Charms

20.15 – 21.00 Mara & KSA

21.00 – 22.00 Nightlosers

 

  •  Duminică, 22 iunie 2014

 Târg de meşteşugari: 10.00 – 22.00

Zonă gastronomică: 10.00 – 22.00

Ateliere de creaţie: 11.00 – 13.00 / 17.00 – 20.00

Plimbări cu trăsuri şi ponei: 10.00 – 20.00

Program artistic scenă Foișor

„Secțiunea de cântece și jocuri interpretate de copii”

11.00 – 11.30 „Dance World” –  trupa de dans, coregraf Alina Cimpoieru

11.30 – 12.00 Grupul de copii „Tecucelul” din Galați

12.00 – 12.30 Orchestra de copii „Hora” din Bucureşti

12.30 – 13.00 Ansamblul „Spice Mureşene” din Târgu Mureş

13.00 – 13.30 Ansamblul „Mugurelul” din Câmpia Turzii

13.30 – 14.20 Ansamblul „Săpânţana” din Săpânţa, Maramureş

16.00 – 16.30 Lansarea albumului „Autentic Românesc” al Orchestrei „Valahia”,

dirijor maestrul Marius Zorilă

16.30 – 17.00 Sesiune de autografe şi fotografii

Program artistic scenă principală

16.30 – 17.20 Ansamblul artistic „Jidvei România” din Sibiu

17.20 – 18.00 Ansamblul „Mureşul” din Târgu Mureş

18.00 – 18.10 Moment umoristic

18.10 – 18.40 Ansamblul „Nikola Tesla” din Serbia

18.40 – 19.30 Ansamblul „Ciprian Porumbescu” din Suceava

19.30 – 20.00 Folk Dance Group „Erla” din Letonia

20.00 – 22.00Orchestra „Valahia”, dirijor maestrul Marius Zorilă

cu Antonia Stoian, Maria Băndoiu, Maria Loga, Stana Stepănescu,

Gabriela Tuţă, Lavinia Goste, Dinu Iancu Sălăjanu, Denis Drăghici,

Ingrid Boengiu, Ştefan Constantin Moacă, Petrică Mâţu Stoian,

Niculina Stoican, Valentin Bertea, Andreea Haisan,

Matilda Pascal Cojocăriţa şi Ştefan Cigu.

FÂN ZONE

Spaţiu gastronomic: 10.00 – 22.00

Ateliere de creaţie: 10.00 – 20.00

Limonada lui Iulian – proiect caritabil pentru copii: 10.00 – 22.00

Mândra Chic – Proiectul „Bun românesc”: 10.00 – 20.00

Concept Jupiter Lab – laborator de design: 10.00 – 22.00

Program artistic scenă FÂN ZONE

10.00 – 11.00 Teatru pentru copii – „De-aş fi Scufiţa Roşie”, Teatrul Ion Creangă

11.00 – 12.00 Curs de dans în aer liber – Bachata, Şcoala de dans „Con Sabor”

17.00 – 17.45 Peejay Vincent & Ikhaya Band

17.45 – 18.30 Balkan Session – Village Jazz

18.30 – 19.30 White Mahala

19.30 – 20.15 Irina Sârbu & Band

20.15 – 21.00 Hara

21.00 – 22.00 Cobzality