FCSB

FCSB a ratat calificarea în grupele Champions Legue

FCSB a pierdut meciul cu Sporting,  cu scorul de 1-5, miercuri seara, pe Arena Națională din București, în manșa a doua a play-off-ului competiției, după ce formația roș albastră a înregistrat scorul de 0-0 cu o săptămână în urmă la Lisabona. Astfel, FCSB a ratat calificarea în grupele Champions Legue.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 13, prin ivorianul Doumbia, care a trimis fulgerător în plasă din șase metri. După primirea golului, FCSB a ieșit la joc, iar egalarea a venit în minutul 20 când Junior Morais care a reluat în plasă mingea respinsă de Rui Patricio la șutul lui Denis Alibec. FCSB a început bine repriza secundă și ocaziile nu au întârziat să apară. Astfel, șutul lui Teixeira a fost blocat în careul lui Sporting de Mathieu în minutul 46. Filip a avut și el o ocazie notabilă în minutul 56, la o minge întoarsă de Alibec, dar a șutat peste poartă. Echipa lui Dică s-a prabușit dramatic în minutul 60 când Acuna a reușit să marcheze golul doi pentru Sporting. Până la finalul meciului Sporting a mai marcat de trei ori, prin Gelson în minutul 65 , Dost în minutul 75 și Battaglia în minutul 88.

„Diferenţa au făcut-o jucătorii de valoare de la Sporting. S-a văzut că nouă ne-au lipsit jucători importanţi. Sporting e o echipă valoroasă, are jucători de mare valoare. Mă bucur că timp de 60 de minute am jucat de la egal la egal cu Sporting, dar clar e o echipă mai valoroasă decât noi ”, a declara Nicolae Dică.

Un joc plin de speranțe la Lisabona

Calificarea s-a jucat la București după socrul de 0-0 din manșa tur al play-off-ului. Chiar dacă FCSB a fost spulberată de Sporting în a doua reprzină din returul play-off-ului de pe Arena Națională din București, jocul roș albaștrilor de la Lisabona a fost unul peste așteptări. Cele două echipe au remizat pe stadionul lui Sporting, scor 0-0, însă ocaziile au fost în favoarea românilor prin Alibec, Texeira sau Enache.

Alibec a avut șansa de a deschide scorul în minutul 30, dar portarul Rui Patricio a intervenit excelent și a respins mingea în corner. În repriza secundă, vicecampioana României a fost mai periculoasă, Teixeira (57′) și Enache (77′) având cele mai importante ocazii. FCSB a jucat în inferioritate numerică din minutul 80, după ce Pintilii a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Egalul FCSB-ului e victoria unei echipe cu un buget de nşpe mii de ori mai mic în faţa unui colos portughez de la care s-ar putea împrumuta şi băncile din România. Egalul FCSB-ului e ca o victorie pentru antrenorul care ştie că încă se află în banca studenţilor în antrenorat. Egalul din Lisabona e victoria unui portughez de 37 de ani pentru care sprintul pe final de meci nu e o corvoadă. (sursă: prosport.ro).

Din nou cu Viktoria Pilzen!

După ce i-au eliminat în premliminariile UEFA Champions League, FCSB va da piept din nou cu Viktoria Pilzen. FCSB a avut din nou noroc la tragerea la sorți, evitând adversari grei din prima urnă precum Milan, Lyon, Arsenal, Lazio sau Bilbao.